Zalety miodu gryczanego

Miód jako składnik codziennej diety ceniony jest już od starożytności. Na świecie istnieje wiele różnych odmian miodu, w zależności od tego, z jakiej rośliny zbierany był nektar. Jedna z najbardziej popularnych i najszerzej docenianych odmian miodu to miód gryczany.

Zalety i właściwości miodu gryczanego

ciemny miód gryczanyTen rodzaj miodu pochodzi z nektaru kwiatów gryki. Trudno go pomylić z innym gatunkiem, ponieważ wyróżnia się pięknym, ciemnobursztynowym kolorem oraz charakterystycznym, lekko ostrym zapachem. Ze względu na zapach czasem ciężko jest przekonać dzieci do jego spożywania – ale zdecydowanie warto próbować!

Miód gryczany niesie ze sobą bowiem szereg właściwości, które korzystnie oddziałują na zdrowie naszego organizmu. Jedynie ten rodzaj miodu zawiera w sobie całkiem spore ilości rutyny, która potrafi wzmocnić naczynia krwionośne. Z tego względu powinny sięgać po niego szczególnie osoby starsze oraz te, które są narażone na choroby układy krwionośnego.

Rutyna może również przyspieszyć gojenie się raz i urazów w obrębie organizmu. Poza rutyną w miodzie gryczanym możemy również spotkać magnez w całkiem sporych ilościach. Cena miodu gryczanego jest dość wysoka, zaczyna się od około 20 zł za słoik.