Miody manuka przywędrowały do Europy z Nowej Zelandii. Jest on wytwarzany przez tamtejsze pszczoły z nektaru zbieranego z leczniczego krzewu o nazwie manuka. Roślina ta jest ogromnie bogata w różnego rodzaju związki pozytywnie wpływające na zdrowie całego organizmu człowieka.
Główną i najważniejszą substancją występującą w krzewie manuka jest methylglyoxal. Jest on związkiem posiadającym bardzo silne działanie antybakteryjne. Potrafi zabić nawet bakterie E. Coli, dlatego też odnotowuje on skuteczność porównywalną z antybiotykami. Działanie antybakteryjne, wzmacniające odporność organizmu nie jest jedyną zaletą miodu manuka. Z jego dobroczynnego działania powinny korzystać też osoby chorujące na inne przypadłości.
Miody manuka szczególnie polecane są przy chorobach układu krwionośnego i pokarmowego. Ich stosowanie jest niezwykle pomocne przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksu, zespołu jelita drażliwego, a także choroby Crohna.
Zewnętrzne stosowanie miodów manuka pomaga pozbyć się trądziku, także leczy różnego rodzaju rany, owrzodzenia skórne oraz odleżyny.
Miód manuka wspomaga również wytwarzanie czerwonych krwinek, dlatego też uznawany jest za doskonałe panaceum na anemię.
Używanie miodu manuka sprzyja również poprawie krążenia krwi, dlatego, jest on często polecany osobom mającym problem z układem krążenia.