Zioła na sen, które można stosować bez obaw

Problemy z bezsennością dotykają coraz większą liczbę Polaków. Spowodowane jest to ogromnym stresem, w jakim przyszło nam żyć oraz własnymi kłopotami osobistymi. Wiele osób nie chce stosować medykamentów dostępnych w aptece ze względu na chemię znajdującą się w składzie lub w obawie przed uzależnieniem. W takim wypadku pozostają więc zioła na sen, które są naturalne i większości przypadków nieszkodliwe. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Które zioła na sen warto mieć w domowej apteczce?

Osoba mająca problem ze snem powinna przede wszystkim zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że wyeliminowanie podłoża bezsenności może mieć zbawienny wpływ na wypoczynek. Nie mając takiej możliwości, można spróbować skorzystać z dobrodziejstwa ziół na sen, które wspomogą zaśnięcie.

  • Melisa lekarska z reguły znana jako środek uspokajający również doskonale sprawdza się podczas problemów ze snem. Jednak nie tylko. Dzięki naparowi z tego zioła można się zrelaksować, wyciszyć i rozluźnić. Co więcej, melisa lekarska poprawia samopoczucie.
  • Napar z liści lipy. Nie tylko wspomaga zasypianie, ale także działa relaksująco i uspokajająco. Dodatkowo napar wykazuje działanie wyciszające i kojące.
  • Męczennica inaczej nazywana passiflorą to zioło nie tylko na sen. Napar z tej rośliny pomaga również pozbyć się lęków i niepokoju.

Jak stosować zioła na sen?

Zioła na sen można przyjmować w różnej formie. Najczęściej wykorzystywaną jest zaparzanie ususzonych części rośliny i po prostu picie ich. Jednak warto mieć na uwadze, że zioła bardzo często mają dość specyficzny smak. Jeśli komuś więc on przeszkadza, to można skorzystać z tabletek lub syropów. Bez względu jednak na formę przyjmowania ziół na sen dana osoba się zdecyduje, to trzeba pamiętać, że należy stosować je zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce bądź opakowaniu. Ponadto osoby przyjmujące leki powinny skonsultować przyjmowanie ziół na sen ze swoim lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą mieć wpływ na działanie medykamentów.