Sól epsom dla zdrowia i urody

Historia soli epsom zaczyna się w XVII wieku w Wielkiej Brytanii gdzie w procesie odparowywania wód źródlanych występujących w okolicach miasta Epsom uzyskano czysty związek mineralny, będący połączeniem soli kwasu siarkowego i magnezu. Związek ten, zwany również solą gorzką, lub solą angielską znalazł z biegiem lat wszechstronne zastosowanie w medycynie, kosmetyce, gastronomii a nawet w ogrodnictwie.

Sól epsom w służbie urody


Posiadane przez sól epsom właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze pozwalają poprawić kondycję skóry osobom, które zmagają się z problemem tłustej, łojotokowej cery, lub walczą z trądzikiem. Sól magnezowa epson jest z tego samego powodu dodawana do mgiełek i olejków do ciała. Oprócz efektu odświeżającego przyczynia się do zmiękczenia skóry i poprawy jej elastyczności. Wzbogacona o sól epsom kąpiel sprawi, że poczuć się można jak w najprawdziwszym spa. Koi nerwy, pozwala się zregenerować i odprężyć. Dobrze wpływa również na regenerację mięśni, a ta na pewno przyda się każdemu po ciężkim dniu. Sól epsom do kąpieli uwalnia swoje składniki mineralne do wody, dzięki czemu są one wchłaniane przez skórę, a ich dobroczynne działanie utrzymuje się w organizmie człowieka do 9 godzin. Sól gorzka epsom wpływa także pozytywnie na jakość snu, a ten z całą pewnością ma znaczenie dla urody.

Sól do kąpieli epsom nie jest jedynym kosmetykiem zawierającym cenne związki siarki i magnezu. Stosuje je się też z ogromnym powodzeniem w szamponach, ponieważ sól epsom używana na włosy pomaga oczyścić skórę głowy, zapobiega przetłuszczaniu się włosów, wpływa na ich regenerację i zwiększa objętość. Zastosowanie soli epson w odżywkach do włosów ułatwia ich układanie, zapobiega elektryzowaniu i puszeniu się.

Używanie z kolei soli epsom do moczenia nóg pomaga usunąć zrogowaciały naskórek i wspomaga leczenie pękających pięt.

Sól epsom w służbie zdrowia.


Sprzedająca sól epsom apteka z pewnościom udzieli przy zakupie informacji, że ten środek to nie tylko kosmetyk. Sól epsom ma też zastosowanie lecznicze. Reguluje metabolizm, ma działanie odtruwające i przeczyszczające. Gorzka sól epsom od dawna stosowana jest doustnie jako środek na zaparcia. Wspomaga również pracę naczyń krwionośnych, regulując ciśnienie krwi i zapobiegając zawałom. Stosowana zewnętrznie sól magnezowa epson łagodzi objawy zapalenia stawów, fibromialgii i i może wpływać na zmniejszenie tłuszczaków.

Ponieważ sól epsom ma zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia, warto poznać bliżej ten pożyteczny związek.