Płukanka do włosów — jak wybrać najlepszą?

Biorąc pod uwagę bogactwo wyboru w kosmetykach, nie jest problemem kupienie gotowej płukanki do włosów. Trudno jednak wybrać odpowiednią opcję, bo w sprzedaży są balsamy, odżywki, a nawet szampony zawierające tę funkcję. Doświadczone kosmetyczki zalecają, aby nie skupiać się na produkcie „dwa w jednym”, optymalny efekt dają produkty osobno.

Dlaczego potrzebuję płukanki do włosów?

Aby kupić dobrą płukankę, która sprawi, że włosy po umyciu będą gładkie i podatne na układanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko producenta, ale także strukturę pasm. Jeśli przygotowujesz mikstury ziołowe, musisz wziąć pod uwagę, że mają one działanie kumulacyjne. Środki kupione mogą pokazać wynik natychmiast, ale nie będzie on trwały długo — do następnego mycia. Loki powinny być traktowane przy każdym myciu głowy, przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Kosmetolodzy wyjaśniają, dlaczego płukanie włosów jest konieczne:

  • Nasyca pasma odpowiednimi substancjami;
  • Pomaga włosom w regeneracji;
  • Wypełnia pory i uszkadza włosy, zmieniając ich strukturę;
  • Sprawia, że loki stają się mniej łamliwe dzięki kolagenowi.

Jak wybrać płukankę do włosów?

joanna plukanka rozowa

Jeśli kupujesz płukankę do włosów, upewnij się, aby zbadasz skład, ponieważ wszystkie serie są tworzone dla konkretnego rodzaju pasm. Loki powinny być najpierw oczyszczone, a następnie nawilżone, dlatego płyn do płukania należy stosować po umyciu włosów. Istnieją produkty, które nakłada się na mokre włosy bez oczyszczania pasm detergentami.

Jak wybrać płukankę do włosów w zależności od struktury loków:

  • Proste, gładkie włosy. Płukanka do włosów dodająca objętości, która nie obciąża włosów.
  • Kręcone włosy. Mają tendencję do puszenia się w wilgotnych warunkach, plączą się w upale, powodują przesuszenie końcówek. Zalecany jest produkt z substancją nawilżającą.
  • Bujne loki. Szybko wysychają, więc zaleca się kupić płukanki zawierające naturalne oleje.

Płukanka do włosów normalnych i grubych

Kosmetyczki potrafią wyjaśnić, po co komu odżywka do lśniących włosów, skoro można mieć dobrej jakości szampon. Zewnętrzna część łodygi włosa składa się z łusek połączonych naturalną, kleistą substancją, która jest stale uszkadzana przez słońce, wiatr czy mróz. Łuski zaczynają się wtedy rozchylać i rozdwajać końcówki, a do ich wygładzenia potrzebny jest specjalny produkt.

W przypadku włosów normalnych wystarczy mycie i spłukiwanie co trzy dni.

Płukanki do włosów przetłuszczających się

W przypadku włosów przetłuszczających się należy stosować płukanki do włosów, które wzmacniają warstwę keratynową i nie zawierają silikonów, które mają tendencję do oblepiania włosów. Nie zaleca się stosowania kremów nawilżających, zwiększą one tylko efekt „sopli”, konieczne jest wybranie preparatów medycznych, wysuszających skórę głowy.