Pietruszka i pasternak

Pasternak i pietruszka to rośliny korzeniowe uprawiane w Polsce, z tym że popularność pietruszki jest dużo większa. Oba warzywa są dość podobne i warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Pietruszka

Pietruszka jest dość pospolitym i chętnie uprawianym na terenie kraju warzywem. Jest to roślina dwuletnia. W pierwszym roku uprawy tworzy ona korzeń i tak zwaną rozetę korzeniową, a dopiero w kolejnym zakwita i wydaje nasiona. Kwiaty pietruszki są w kolorze białym. Część jadalną pietruszki stanowi powszechnie znany długi korzeń w kolorze białym lub kremowym. Jest on dość mięsisty. Poza korzeniem można również spożywać natkę pietruszki, czyli liczne zielone i pierzaste liście. Roślina na bardzo charakterystyczny smak i dość ostry zapach. Pod tym względem trudno go pomylić z innymi warzywami. Jest ona chętnie wykorzystywana podczas sporządzania domowych dań. Dodaje się ją miedzy innymi do zup i sałatek po uprzednim ugotowaniu. Natka pietruszki po umyciu i osuszeniu nadaje się do bezpośredniego spożycia i jest dodawana do surówek, sosów czy soków warzywnych. Pietruszka jest bogata w związki odżywcze, zawiera duże ilości witaminy C oraz bardzo łatwo przyswajalnego kwasu foliowego.

Pasternak

Pasternak choć jest warzywem zbliżonym wyglądem do pietruszki cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Jest to warzywo łatwe w uprawie oraz w przechowywaniu i magazynowaniu. Może być z powodzeniem spożywany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Stanowi bardzo cenne bogate źródło naturalnego błonnika. Zawiera potas, witaminy z grupy B, witaminę C oraz podobnie jak pietruszka duże ilości korzystnego dla zdrowia człowieka, a zwłaszcza kobiet planujących ciążę i będących już w ciąży kwasu foliowego. Taka naturalna postać kwasu jest bardzo łatwo przyswajalna przez organizm. Z uwagi na swoje cenne właściwości prozdrowotne, pasternak w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stosowany jest wspomagająco w leczeniu chorób nerek i nadciśnienia. Działa rozkurczowo i uspokajająco.