Kiedyś śledź korzenny był łatwo dostępny, obecnie jest znacznie rzadziej spotykany. Miłośnicy pikantnych i wyrazistych smaków nie muszą jednak się martwić i mogą przyrządzić własne śledzie korzenne. Ma to tę zaletę, że do proponowanych przez nas dań, można dodawać własne przyprawy i dodatki, aby stworzyć niepowtarzalne, własne danie z śledziami w roli głównej.
Śledzie korzenne – przepis oraz składniki
Aby móc przygotować pyszne śledzie korzenne przepis należy przygotować: około 6-8 sztuk filetów śledziowych, około pół szklanki oleju, 3 ziarna pieprzu lub ziela angielskiego, 4 ziarna jałowca, gorczycy oraz kolendry, ząbek czosnku, listki laurowe, niewielka łyżka słodkiej papryki, drobno posiekana cebula.
Śledzie korzenne przepis
Zmielić wszystkie przyprawy w moździerzu, włożyć do woreczka z gazy, włożyć do słoika i zalać olejem. Niech pobędą kilka godzin w cieple. Śledzie wyjąć z opakowania i sprawdzić czy są słone, ewentualnie moczyć w wodzie przez około 2 godziny. Rybę pokroić na małe kawałki. Ułożyć w słoikach i zalać olejem. Powinny macerować przez kilka dni na zimno. Przed jedzeniem posypać posiekaną cebulą.
Dlaczego warto jeść śledzie?
Śledź jest bogatym źródłem zdrowego oraz łatwo przyswajalnego białka. Zawiera on dużo tłuszczu, ale to właśnie jego największa zaleta. Aż 70% tego tłuszczu to nienasycone kwasy tłuszczowe o korzystnych dla zdrowia właściwościach, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3. Jego spożywanie wspomaga również układ odpornościowy, zapobiega chorobom serca, reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu. Wzmacnia również kości i wspiera funkcje oczu. Dzięki zawartości kwasów omega-3 śledź wpływa również na nastrój, podnosi poziom serotoniny, działa antydepresyjnie, poprawia pamięć oraz koncentrację. Śledź jest również bogaty w witaminę A, D oraz E, która posiada działanie przeciwmiażdżycowe.