Piołun to roślina o korzystnych dla zdrowia właściwościach, chociaż raczej kojarzy się z produkcją alkoholu. Roślina powszechnie występuje na terenie całego kraju i wygląda raczej niepozornie. Od wielu wieków z dobrodziejstwa ziela korzystają ludzie na całym świecie. Bylica piołun ma unikalny skład, który odpowiada za jej charakterystyczny zapach, smak i za prozdrowotne właściwości.
Słów kilka o roślinie
Roślina pochodzi z rodziny astrowatych, jest więc całkiem blisko spokrewniona ze stokrotką oraz z sałatą. W Polsce występuje powszechnie, bardzo szybko zasiedla nowe tereny. Bylica piołun tworzy grubą łodygę oraz srebrzyste, pierzaste liście. Kwiaty to typowe koszyczki w kolorze żółtym, owocem jest niełupka. Cały skarb leczniczy znajduje się w najmłodszych liściach oraz w szczytowej części pędów. W zielu piołunu znajdują się cenne składniki, takie jak:
- olejek eteryczny (m.in. tujon, azulen),
- garbniki,
- glikozydy (absyntyna, anabsyntyna),
- żywice,
- flawonoidy.
Właściwości i zastosowanie piołunu
Gorzkie glikozydy odpowiadają za smak rośliny, a olejki eteryczne za jej charakterystyczny ziołowy zapach. Roślina używana jest nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w przemyśle kosmetycznym oraz w spożywczym. Tujon zawarty w roślinie w dużych ilościach może działać toksycznie i pobudzająco na ludzi oraz na zwierzęta. Napary z rośliny stosuje się zewnętrznie do odkażania ran i walki z pasożytami skóry. Napary dodaje się także do kąpieli — pomagają w walce z artretyzmem oraz z owrzodzeniem. Piołun z tego sklepu może być też stosowany wewnętrznie — nalewki na bazie alkoholu zwiększają łaknienie i pobudzają produkcję soków żołądkowych. Ten gatunek bylicy jest również stosowany do aromatyzowania alkoholu, np. wermutów. A sam zapach piołunu skutecznie odstrasza owady.